Bezpłatny kurs pedagogiczno-psychologiczny na YouTube dla rodziców/nauczycieli od MythicOwl.

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy podarować Państwu linki do bezpłatnego kursu składającego się z 3 cykli filmików edukacyjnych, zamieszczonych w ramach kanału na YouTube – „Rodzina na skrzydłach”. Stanowią one kompendium przydatnej dla rodziców i opiekunów dzieci wiedzy. Niniejszy materiał można potraktować jako rodzicielski, wszechstronny kurs „instrukcji obsługi dziecka”. Niemniej stanowi on także zaproszenie do wglądu we własne wnętrze. Informacje są przedstawione w przystępnej formie, humorystycznie, zilustrowane przykładami i wskazówkami praktycznymi. Materiał składa się z 28 filmików. Korzystanie z kursu jest całkowicie bezpłatne. Jest to już nasze kolejne działanie prospołeczne mające na celu szerzenie wartościowej wiedzy, pomagającej tworzyć bliskie i budujące relacje w rodzinie. Filmiki można wykorzystać m.in. na spotkaniach z rodzicami lub udostępnić zainteresowanym beneficjentom.

Poniżej prezentuję zawartość materiału/kursu:

1. Cykl o rozwoju dziecka od 0 do 6 roku życia. Kamienie milowe rozwoju. (11 filmików)

Zakres:

Umiejętności zdobywane przez dziecko na przestrzeni pierwszych sześciu lat życia – kamienie milowe. Obszary: motoryka duża, motoryka mała, komunikacja, rozwój poznawczy, rozwój społeczno-emocjonalny. Praktyczne wskazówki jak wspierać rozwój dziecka na poszczególnych etapach oraz co powinno wzbudzić naszą ewentualną czujność. Materiał ma formę także zapisu graficznego, co może ułatwić powrót do kluczowych kwestii i umożliwia choćby zrobienie zrzutu ekranu, aby mieć wybrane informacje pod ręką.

Tematyka odcinków: czas prenatalny, rozwój w wieku 0-3 m; 4-6 m; 7-9 m; 10-12 m; w 1 roku życia; w 2 roku życia; w 3 roku życia; w 4 roku życia; w 5 roku życia oraz w 6 roku życia (plus gotowość szkolna).

1. Podaruj dziecku skrzydła – cykl o budowaniu porozumienia z dzieckiem (a także z partnerem i z samym sobą). (15 filmików)

Zakres:

Praktyczne informacje o tym, jak rozmawiać z dzieckiem.  Jak reagować na problematyczne z perspektywy rodzica zachowania tak, aby osiągnąć współpracę i zbudować bliską więź. Spora dawka ciekawej i praktycznej wiedzy z zakresu pedagogiki i psychologii sprzyjająca budowaniu szczęśliwej rodziny.

Tematyka odcinków: style przywiązania; budowanie bezpiecznego stylu przywiązania; emocje – czym są i jak nimi zarządzać; nasze „wewnętrzne dziecko”; tworzenie przestrzeni do współpracy; komunikaty negatywne i pozytywne (w tym jak mądrze chwalić); konflikty – jak im zażegnywać; techniki rozwiązywania konfliktów np. kontrakty; budowanie porozumienia z nastolatkiem; budowanie porozumienia w związku partnerskim; różnice damsko-męskie w postrzeganiu świata; wybrane eksperymenty psychologiczne odsłaniające tajniki ludzkiej natury.

1. Apteczka pierwszej pomocy – pomocna w codziennym życiu wiedza psychologiczna. (na razie 2 filmiki)

Zakres:

Refleksje i informacje z dziedziny psychologii, które poszerzają horyzonty i mogą być pomocne w codzienności rodzinnej i osobistej.

Tematyka odcinków: macierzyństwo bez lukru; 5 języków miłości wg Chapmana.

Mamy nadzieję, że powyższe materiały okażą się dla Państwa oraz Państwa klientów przydatne i interesujące.

Maja Bartosiewicz

Dyrektor ds. Edukacji